Svatováclavský pohár, Houšťka 28. 9. – 29. 9. 2019

02.10.2019

V sobotu jsme s Metem vyrazili na X. ročník Svatováclavského poháru retrívrů v Houšťce. Při příjezdu jsem byla potěšena, že vidím spoustu známých přátel. Proběhlo rozlosování a já vytáhla tašku s číslem 10, protože nastupuje pouze osmnáct psů zařadili jsme se tímto do druhé skupiny. Vyšli na nás lesní zkoušky, a to konkrétně malý les. Přesunuli jsme se tedy po nástupu kousek od myslivecké chaty, kde jsme jako první disciplínou začali vyhledáváním, za které jsme dostali pochvalu. Met krásně vyhledával v terénu, a tak obdržel známku 4. Další disciplínou bylo odložení, které jsme zvládli levou zadní a taky dostali známku 4. Pokračovalo se dohledávkou a přinášení srstnaté zvěře, kde jsme to měli jen tak tak. Nakonec Met kus přinesl před 4 minutou, a tak jsme obdrželi známku 4. Poslední dopolední disciplínou byla vlečka srstnaté. Nikdy by mě nenapadlo, že s touto disciplínou budeme mít problém. Meta jsem nasadila na stopní dráhu a vypustila. Již v půlce se zastavil u vývratu borovice a nešel dál. Vypadalo to jako když je tam neviditelná stěna. Meta jsem musela nasadit celkem třikrát a tím jsme se dostali až na známku 2. Dle slov paní rozhodčí tam mohli třeba přejít prasata a Met z nich měl respekt. Jsem ráda, že nakonec bariéru překonal a zajíce přinesl. Po obědě jsme přejeli na velký les, který jsme nakonec šli jako poslední. Před barvou jsme si střihli krásnou šoulačku, z které jsme dostali za 4. Z barvy jsme měla trochu obavu, ale to, co předvedl Met po těžkém dni klobouk před ním dolu. Tak luxusně jak ji šel jsem nezažila. Pomalu rozvážně, celou dobu s nosem u země. Po cestě ověřil jenom záleh srnčího a dovedl mě až ke kusu srnčího, kde jsme rozhodčím radostně zahlásila, že jsme provedli úspěšný dosled zvěře spárkaté. Dostalo se nám pochvali a známky 4. Provedli jsme ještě chůzi, která byla bez problému za 4 a čekala nás závěrečná disciplína. Chování na stanovišti v lese jsme ustáli bez nejmenších potížích a na volno. Tímto Met dokončil první část Svatováclavského pohár.

Cheek to Cheek Jack the Bear - Klubové lesní zkoušky: II. cena, 258 bodů (limitní známka z vlečené srstnaté 2)

V neděli jsme ráno vyrazili z úžasného ubytování ve Staré Boleslavi na ranní nástup. Začali jsme jako druhá skupina na podzimních zkouškách. První disciplínou byla dohledávka a přinášení pernaté, na kterém první pes vypadnul a další dva před námi také měli co dělat. Terén byl úžasný jenom díky větru to pro startující byl oříšek. Met mi stihl bažanta dohledat v čase 5:56 čímž jsme se vešli do známky 3. Následoval aport v terénu, který proběhl hladce se známkou 4. Přesunuli jsme se na vedlejší louku, kde jsme vypracovali krásnou vlečku s pernatou zvěří také za 4. Tímto náš dopolední blok byl u konce a my jsme se přesunuli k druhým rozhodčím. První disciplína bylo vyhledávání, které nestálo za nic. V pravé poledne ve druhý zkouškový den byl Met unavený a nechtěl moc běhat. Dostali jsme známku 2, která nás ihned shodila do druhé ceny. Následovala chůze u nohy, kde nebylo co řešit a dostali jsme za 4. Předposlední disciplínou byla vlečka se srstnatou zvěří. Díky větru Met poslední hák sešel, ale kus přinesl. Tudíž jsme dostali známku 3. Po krátkém přesunu nás čekala závěrečná disciplína přinášení kachny z hluboké vody. Po tom, co chodíme pravidelně na hony a tahy bych nečekala žádný problém. Ten však nastal již při prvním povelu, kdy kachna dopadla na vodu a Met se u vodní hladiny zastavil a koukal na ni. Po chvíli se rozešel a zašel pod břeh, dle slov rozhodčího hledat křídlovanou. Po několikátém přivolání jsem ho nasměrovala na kachnu a již mi ji donesl. Z důvodu několika povelů jsme dostali známku 1.

Cheek to Cheek Jack the Bear - Klubové podzimní zkoušky: III. cena, 200 bodů (limitní známka z kachny z hluboké vody 1)

I tak jsem na něj neskutečně pyšná. Dokončil oba dva dny Svatováclavského poháru. Předvedl pro mě ukázkovou barvu, a hlavně je vidět, že za rok ohromně dospěl a stává se z něj zkušený pes stejně jako je Cyro. Pro tento rok máme již vybráno a čekají nás již jenom společné hony na drobnou. Ráda bych také chtěla zmínit naši úžasnou zkouškovou skupinu, která byla moc fajn. Po dlouhé době jsem byla na zkouškách, kde nikdo nekalkuloval o umístění nepropočítával a nebyl závistivý vůči ostatním. Jsem za to moc ráda a doufám, že takových zkoušek bude víc. Ještě jednou moc gratuluji celé naší partě, která zkoušky došla.

Kynologii zdar!