O nás

Jmenuji se Barbora Břízová a od mala mě doprovází retrívři, bez kterých si už život neumím představit. První zlatý retrívr se v mém životě objevil již ve třech letech. Rodiče dovezli z Třeboně nádhernou zlatou kuličku v proutěném košíku. Dostal jméno Barry, i když v rodokmenu stálo Pegas z Vlčí Stepi. Byl tu s námi krásných šestnáct let. Když mu bylo dvanáct pořídili jsme do rodiny druhého parťáka. Tentokrát jsme nejeli daleko. Cyra jsme si přivezli z Ústí nad Orlicí z chovné stanice Poklad Orlicka. Když nás Barry opustil, nechtěli jsme Cyra nechat dlouho samotného. V roce 2014 jsme vyrazili za hranice až do daleké Normandie pro Meta z chovatelské stanice Cheek to Cheek, kterou vlastní paní Marie-Alpais del Moral. V roce 2019 jsem zabrousila k jinému plemeni a to Alpskému brakýři jezevčíkovitému, lákala mě práce barvářů a celkově zkusit vycvičit jiné plemeno než zlatého retrívra. Dovezla jsme si domu psa Garyho z chovné stanice z Bolechů vršku.

Aktuálně se aktivně věnuji myslivosti v našem místním sdružení MS Dubina/Zálší, loveckému výcviku a občas vyrazíme na nějakou výstavu. Nyní něco málo o mých zlatých společnících a brakýři.

Prvním z nich je Cyro Chipp Poklad Orlicka "U", díky kterému jsem se dostala k výstavám, zkouškám a v neposlední řadě myslivosti. Spolu jsme zvládli několik výstav ať už krajských, klubových či mezinárodních. Nejvíce jsme se toho však naučili na zkouškovém poli, kde jsme prošli od základních OVVR přes SVP, PZ, LZ a v roce 2016 jsme složili poslední všestranné zkoušky. Cyro je aktivně s ohledem k jeho věku využíván v myslivecké praxi, zejména u nás ve sdružení na kachny,  na podzim v bažantnicích a drobných honech v mysliveckých sdruženích. Cyro je vyhlášený expert na kachny, pracuje neúnavně a žádná kachna před ním nemá šanci. Výstavy ho však  vyloženě nudí, proto chodil pouze jednou ročně na Klubovou výstavu retrívrů. Nyní si však začíná užívat psího důchodu a začal jezdit pravidelně na rehabilitace.

Druhý parťák je CH, JCH Cheek to Cheek Jack the Bear "U", kterému doma říkáme Met. S Metem jsme se vrhli na dráhu výstavní i zkouškovou. Na výstavách má obrovský úspěch. Jeho samotného to ohromně baví, když se běhá poslední kolečko a slyší potlesk, vypadá velice důležitě a neskutečně si to užívá. Naším dosavadním největším úspěchem je BOB a Vítězství na speciální klubové výstavě v Humpolci v roce 2017. Další úspěch je z únorové výstavy z roku 2018, kde jsme se nominovali na Crufts 2019. Na zkouškovém poli jsme spolu stihli OVVR, PZ, SVP, LZ a v roce 2018 se nám také podařilo úspěšně složit zkoušky všestranné. Díky ním získal Met za své jméno "U". Met již několik sezón navštěvuje kachní hony, bažantí hony na Konopišti a hony na drobnou zvěř (kachna, bažant, zajíc), kde pracuje ukázkově. Občas však má ještě svojí hlavu a myslí si, že jeho varianta je lepší než ta moje. V letošním roce se narodil po Metovi již jedenáctý odchov a na naší krásné Zeměkouli běhá již  84 malých Meťáčků. Po některých již máme zdravotní výsledky a jsem z nich naprosto nadšená jak dobře vycházejí. Více v sekci odchovy na našem webu.

Třetí parťák je Garet z Bolechů vršku, kterému doma nikdo neřekne jinak než Gary, Garymil nebo Garoš. Náš Gary je skvělým parťákem našich dvou blondýn. V lese pracuje na jeho věk naprosto excelentně, někdy až jako starý mazák. V loňském roce jsme se poctivě vrhli do přípravy na první zkoušky BZH, které jsme vyhráli a získali titul CACT. Na podzim jsme se vkročili do první naháňkové sezóny, která proběhla skvěle. Gary v sobě lovecké pudy nezapře a je to opravdový lovec zvěře černé, kterou umí skvěle najít, hlásit a ani práce na dosledu mu není cizí. Pokud všechno dobře půjde v letošním roce bychom rádi složili vyšší klubové zkoušky honičů v naší oblasti ve Slavíkově u Litomyšle.

Pokud na nás máte jakýkoliv dotaz kontaktujte nás.

Barbora Břízová

30. 6. 2021