MVZPR, Chudeřice 28. - 29. 7. 2018

Pohár Prezidentky RK CZ

V sobotu ráno v šest jsme s Metem nasedli do auta a vydali jsme se směr Chudeřice u Chlumce nad Cidlinou. Čekali nás letošní první zkoušky a hned všestranné. Už brzy ráno teplota teploměru ukazovala hrůzných 22°C a přes den to bylo ještě horší. Na ranní prezenci se sešlo dvacetdva psů. Proběhlo losování, kde jsme vytáhla z klobouku číslo 22. Hodilo nás to do poslední skupiny, která začínala malým lesem.

První disciplína byla pro všechny společná a to klid na stanovišti. Poprvé na zkouškách jsem s sebou měla zbraň a střílela si sama. Met měl klidy nacvičené z vynikající přípravy v Kosičkách, tak jsem neměla strach. Ve čtvrté minutě se však všechno změnilo. Honci zdvihli z houštiny srnu, která se vydala směrem k naší řadě. Jeden pes bohužel opustil místo u svého vůdce. Nahnal srnu na konec naší řady a ta se leknutím za námi otočila. Met začal reagovat velice rychle na změnu za jeho zády a začal situaci sledovat. Musela jsem dát povel, protože jsem nechtěla hned na začátku zkoušek riskovat konec. Met uposlechl a zůstal na místě. Disciplína byla řádně ohodnocena a to známkou 3. Následoval přejezd na čtverec v lese. Met předvedl ukázkovou práci. Viděla jsem ho jak běží z jedné strany na druhou a ověřuje si kusy. Byl pochválen za rychlou práci a ohodnocen známkou 4, kterou následně dostal za chůzi u nohy a krásně vypracované vlečce v lese.

Tímto jsme zdárně ukončili malý les a čekal nás velký. Bylo nám vylosováno druhé pořadí na barvu ve skupině, které jsme začali následováním. Proběhlo v pořádku a bylo hodnoceno známkou 4. Čekala nás pro mě královská disciplína barva.Nasadila jsem Meta na nástřel a nechala jsem se vést. Šel krásně klidným tempem a já z něj měla dobrý pocit. Minuli jsme lože, které jsem zahlásila rozhodčím a pokračovali jsme dál. Bohužel jsme sešli a byli jsme odtroubeni. Nasadila jsem Meta podruhé a zaklesla do napnutého řemenu. Občas se mi dařilo zahlédnout kapky barvy a já věděla, že jdeme dobře. Met mě dovedl ke kusu. Měla jsem obrovskou radost. Zvládli jsme provést dosled i ve 30°C. Byli jsme ohodnoceni známkou 3. Tímto pro nás sobotní zkouškový den skončil.

Vydali jsme se ubytovat do nedalekých Libčan a pak ještě na večerní koupání do písáku. Po příjezdu jsme ještě chvilku poseděli na terase místní vinárny a vydali se spát.

V neděli byl sraz už v sedm hodin dali jsme si snídani a vyrazili na nástup. Začínali jsme ráno převážně polníma disciplínami. Met vypadal vcelku odpočatě tak jsem si říkala, že by to mohlo být dobré. První na řadu přišel aport v terénu. Met si sedl k noze. Dala jsem povel čekej a pokyn rozhodčímu, že jsme připraveni. Padl bažant, rána a Met bohužel nečekal na můj povel a ihned vypálil. Kus krásně přinesl a reakci na střelbu také neměl. Bohužel za jeho nedočkavost jsme byli ohodnoceni známkou jedna, která nás posunula rázem do III. ceny. Byla jsem ráda, že to není nula a my pokračujeme. Následovalo navádění na dva kusy na poli a dohledávka dvou kusů na poli. Všechno proběhlo bez sebemenšího problému a tak jsme dostali známku 4. Prohodili jsme se s druhou skupinou a začali jsme vyhledáváním. Bohužel v tom vedru to Met pojal jako procházku a moc se mu běhat nechtělo. Výkon nebyl podle představy rozhodčích a tak jsme dostali známku 2. Následovala vlečka na strništi, které mohlo mít snad padesát stupňů. Při příchodu na stanoviště jsme se šíleně pekli. Nasadila jsem Meta na nástřel a řekla stopa. Krásně vypracoval disciplínu a dokonce dostal pochvalu od rozhodčích, že to byla jedna z nejlepších prací na vlečce, kterou viděli. Čekala nás předposlední disciplína a to dvě kachny na hluboké, která proběhla naprosto bez problému. Poslední přejezd a taky poslední disciplína. Dohledávka kachny v rákosí. Byla jsem trochu nervózní, aby to všechno vyšlo. Vyslala jsem Meta na rákos, bohužel po chvilce vyběhl bez kusu. Znovu jsem si ho tedy zavolala k noze a poslala po poli rovně. V úrovni kachny jsme mu pískla stopku, kterou on uposlechl. Ukázala jsem doleva a řekla hledej ztratil. Met poslechl a během pár vteřin se objevil s kachnou v mordě. Tímto jsme krásně zakončili náročné dvoudenní všestranné zkoušky. Met si připsal za jméno "U" .

Cheek to Cheek Jack the Bear - VZPR III.cena, 476. bodů "U" (všestraně upotřepitelný pes)

Jsem na něj neskutečně pyšná. Pracoval celý víkend s obrovskou chutí a elánem. Myslím, že každý kdo dokončil o víkendu zkoušky může být pyšný na svého svěřence a gratulovat mu.

Ráda bych touto cestou poděkovala sboru rozhodčích, kteří byli spravedliví a velice přátelští. Mysliveckému sdružení v Chudeřicích, které nás u nich nechalo zkoušky absolvovat. Dále bych pochválila i Retriever klub, ale mohu jen z části. Opět jsem se přesvědčila, že finální počítání a občasná organizace je v tomto klubu naprosto katastrofická. V neděli první skupina a následně všichni ostatní skončili v jednu hodinu... Ze zkušeností vím, že u druhého klubu (KCHLS) je vše do hodiny maximálně dvou spočítané a než se stihneme najíst tak bývá nástup. Tady? Jsme čekali hrůzných šest hodin. Doufám, že se do příště již takovéto chyby vyvarují.

Myslivosti a kynologii zdar!

1. 8. 2018